Skip Navigation LinksAKTUALITY - RSS
20.3.2018
Na Valné hromadě v listopadu 2017 vystoupily ze svazu Proadis organizace Prev-centrum, Semiramis a Laxus. Členy zůstaly organizace Advaita, Prevent 99 a WHITE LIGHT I.
Více zde...
19.10.2017
TÉMA FAMILY BUSINESS – o rodině a osobách blízkých v kontextu adiktologických služeb
Více zde...
28.4.2017
Společnost SEMIRAMIS hledá nové kolegy do svého týmu!
Více zde...
11.4.2017
Dovolujeme si Vás pozvat na otevřený mezioborový seminář, který proběhne 11. dubna od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jana Mottlová, Ph. D. na téma „Trestně právní problematika v agendě probační a mediační služby se zaměřením na mladistvé“.
Více zde...
14.2.2017
Seminář proběhne 14. února od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jan Kulhánek na téma „Specifika terapeutické práce s dospívajícími“. V případě zájmu, prosím, potvrďte svou účast na e-mail: nzdm@prevcentrum.cz. Seminář je akreditován Českou asociací adiktologů. Účastnický poplatek je 100,- Kč.
Více zde...
20.10.2016
Termín a místo konání: 20.-21.10. 2016, Třeboň - hotel Svět
Více zde...
10.5.2016
Úvazek: 1, 0 Počet volných míst: 1 Nástup: dle dohody Pracoviště: Mladá Boleslav a okolí
Více zde...
2.5.2016
LAXUS o.s. Centrum terénních programů Pardubického kraje vypisuje výběrové řízení na pozici: KONTAKTNÍ A SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V TERÉNU Úvazek: 1,0 Počet volných míst: 1 Nástup: červen Pracoviště: Pardubice a obce Pardubického kraje
Více zde...
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.
Více zde...
15.4.2016
PROGRAMŮ DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH STŘEDOČESKÉHO, KRÁLOVÉHRADECKÉHO A PARDUBICKÉHO KRAJE
Více zde...
 
 
Terénní pracovníci Semiramis o. s. likvidují rekordní počet použitých stříkaček, jejich množství odhozené v ulicích měst, kde pracují, se rapidně snižuje
21.10.2011
Rekordní počet injekčních stříkaček vyměněných uživatelům drog v rámci výměnného programu spojeného s bezpečnou likvidací použitého injekčního materiálu zaznamenává v posledních měsících Centrum terénních programů (CTP) občanského sdružení Semiramis.

Jen v srpnu vybrali jeho pracovníci od uživatelů drog takřka 5 a půl tisíce stříkaček. Od začátku roku jich odborně zlikvidovali už bezmála 35 tisíc. 

Zároveň terénní pracovníci hovoří o výrazném úbytku odhozených použitých stříkaček na sledovaných rizikových místech, a to ve všech městech, kam dojíždějí. To znamená v Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Benátkách nad Jizerou, Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, Bělé pod Bezdězem, Bakově nad Jizerou, Mělníku, Neratovicích, Kralupech nad Vltavou, Poděbradech, Lysé nad Labem, Milovicích, Sadské a Čelákovicích. 

Nárůst počtu vyměněného injekčního materiálu je podle vedoucí Centra terénních programů Michaely Rejškové způsobený úspěšným navazováním dalších uživatelů drog do terénních služeb. A to především z řad takzvané skryté populace, což se tradičně daří právě v letních měsících, kdy je drogová scéna méně uzavřená. Skrytou populací je myšlena skupina uživatelů drog, kteří z nějakého důvodu služby CTP dosud nevyužívali.   

Úspěšná práce s klienty stojí podle Rejškové i za stále se snižujícím množstvím odhozených použitých stříkaček v ulicích měst, kde centrum pracuje.  

„V praxi to funguje tak, že když začneme ve městě s terénním programem, posbíráme hodně stříkaček, protože se tomu před námi systematicky nikdo nevěnoval. Potom se začne počet odhozeného injekčního materiálu snižovat a zároveň se začnou snižovat počty prodeje stříkaček v lékárnách, protože uživatelé drog využívají možnost výměny. A pokud tam terénní program funguje dlouho a dobře a nám se daří navazovat lidi do služeb, tak se odhozený materiál sníží na minimum, což se po letech konečně podařilo de facto ve všech našich městech,“ vysvětluje vedoucí Centra terénních programů Semiramis o. s.

Terénní pracovníci se navíc snaží klienty motivovat k zodpovědnosti, například právě k bezpečné likvidaci použitého injekčního materiálu v případě, že ho nepřinesou k výměně. 

„Důležitou součástí naší práce je působení na uživatele drog směrem k bezpečnějšímu životnímu stylu. A to nejen kvůli nim samotným, ale i kvůli jejich okolí. My jsme často vlastně první, kdo je konfrontuje s tím, že ve městě nejsou sami a že může nastat velký problém, když stříkačku jen tak odhodí. A že mají také nějakou trestní odpovědnost, zvláště pokud jsou nakažení nějakou nemocí. Snažíme o  komplexní působení. Není to zdaleka jen o tom, že nám můžou nosit stříkačky,“ uzavírá Michaela Rejšková.   

Cílem práce Centra terénních programů je přispívat k ochraně veřejného zdraví. A to jednak přímou prací s problémovými uživateli drog (výměna použitého injekčního materiálu za sterilní, testování na nebezpečnou virovou hepatitidu typu C, zdravotní a sociálně-právní poradenství, motivace k léčbě apod.), tak sběrem odhozených stříkaček v ulicích měst, od nichž hrozí nebezpečí i běžné populaci. 

Zpět na seznam

RSS aktuality z externích zdrojů

Advaita Liberec


Laxus z.ú.


Semiramis z.ú.