Skip Navigation LinksAKTUALITY - RSS
20.3.2018
Na Valné hromadě v listopadu 2017 vystoupily ze svazu Proadis organizace Prev-centrum, Semiramis a Laxus. Členy zůstaly organizace Advaita, Prevent 99 a WHITE LIGHT I.
Více zde...
19.10.2017
TÉMA FAMILY BUSINESS – o rodině a osobách blízkých v kontextu adiktologických služeb
Více zde...
28.4.2017
Společnost SEMIRAMIS hledá nové kolegy do svého týmu!
Více zde...
11.4.2017
Dovolujeme si Vás pozvat na otevřený mezioborový seminář, který proběhne 11. dubna od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jana Mottlová, Ph. D. na téma „Trestně právní problematika v agendě probační a mediační služby se zaměřením na mladistvé“.
Více zde...
14.2.2017
Seminář proběhne 14. února od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jan Kulhánek na téma „Specifika terapeutické práce s dospívajícími“. V případě zájmu, prosím, potvrďte svou účast na e-mail: nzdm@prevcentrum.cz. Seminář je akreditován Českou asociací adiktologů. Účastnický poplatek je 100,- Kč.
Více zde...
20.10.2016
Termín a místo konání: 20.-21.10. 2016, Třeboň - hotel Svět
Více zde...
10.5.2016
Úvazek: 1, 0 Počet volných míst: 1 Nástup: dle dohody Pracoviště: Mladá Boleslav a okolí
Více zde...
2.5.2016
LAXUS o.s. Centrum terénních programů Pardubického kraje vypisuje výběrové řízení na pozici: KONTAKTNÍ A SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V TERÉNU Úvazek: 1,0 Počet volných míst: 1 Nástup: červen Pracoviště: Pardubice a obce Pardubického kraje
Více zde...
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.
Více zde...
15.4.2016
PROGRAMŮ DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH STŘEDOČESKÉHO, KRÁLOVÉHRADECKÉHO A PARDUBICKÉHO KRAJE
Více zde...
 
 
Vyjádření premiéra Petra Nečase a národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ke zprávě Globální komise pro drogovou politiku
28.6.2011
21. června / Praha

 Začátkem června 2011 vydala Globální komise pro drogovou problematiku zprávu, ze které jednoznačně vyplývá, že tzv. válka proti drogám je neefektivní. Protidrogové strategie mají globálně dva pilíře – tzv. redukci nabídky (tedy především represivní a kontrolní opatření) a snižování poptávky (tedy opatření směřující k prevenci a léčbě). Válka proti drogám představuje především tvrdší a nákladné přístupy zaměřené na potírání nabídky drog s vírou, že v tomto přístupu bude klíč ke snížení celosvětového drogového problému. Opak je však pravdou. Globálně tento problém významně narůstá (např. počet aktuálních uživatelů opiátů se zvýšil mezi lety 1998-2008 z cca 13 milionů na 17 milionů).

 

Zpráva dává za příklad dobré praxe některé evropské země nebo Kanadu, které svým přístupem potvrdily, že naopak vyvážený přístup a upřednostňování opatření, která směřují spíše ke snížení poptávky po nelegálních drogách, mají šanci na úspěch. Je to přístup založený na pragmatické drogové politice, který razí cestu dekriminalizace drogově závislých, podpory preventivních programů a minimalizace rizik spojených s užíváním drog (tzv. harm reduction). Zároveň zpráva vybízí k úpravě zákonné regulace ve vztahu k určitým drogám.

 

„Zprávu Globální komise pro drogovou politiku považuji za důležitou výzvu světových státníků a politiků, kteří jsou pod zprávou podepsáni,“ říká Petr Nečas, předseda vlády ČR. „Protidrogová politika má spočívat především v účinných a ekonomicky efektivních preventivních a léčebných opatřeních, nikoliv v kriminalizaci osob, kteří trpí závislostí na drogách, ale nezpůsobují újmu druhým. Česká protidrogová politika jde v zásadě správným směrem, je však nutné nebát se prosazovat další účinné způsoby řešení a inspirovat se i v okolních státech.“

 

„Jsem rád, že se předseda vlády České republiky vyjádřil pozitivně ke zprávě Globální komise, podepsané mnohými významnými světovými lídry,“ říká Jindřích Vobořil, národní protidrogový koordinátor. „Výzva k nasměrování politiky směrem účinné prevence a léčby není jistě nová svým obsahem, ale především tím, kdo se tentokrát pod tuto zprávu podepsal. Zdá se, že v některých segmentech drogové politiky je změna stávající zákonné regulace nutná, což samozřejmě neznamená bezbřehou legalizaci. Paradoxním příkladem současného nedostatečného stavu zákonné regulace je na jedné straně dnešní fenomén divokého prodeje nových syntetických drog v tzv. Amsterdam shopech, kde jsou tyto drogy díky děravé legislativě legálně prodávány jako sběratelské předměty bez jakékoliv kontroly, a na druhé straně legislativní zákaz užívání konopí a přípravků z konopí pro léčebné účely s rizikem trestního stíhání pacientů,“ dodává Jindřich Vobořil.

 

 

Mgr. Jindřich Vobořil, MSc.
ředitel Sekce protidrogové politiky

E-mail: vobořil.jindrich@vlada.cz, GSM: 725 805 865

Office: Vladislavova 4, 110 00 Praha 1
Úřad vlády České republiky | Sekretariát RVKPP
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1 - Malá Strana | Czech Republic
http://rvkpp.vlada.cz

 

 

Kontaktní osoba:

Michaela Hochmanová

E-mail: hochmanova.michaela@vlada.cz

Telefon: 296 153 254

GSM: 606 656 928

Office: Vladislavova 4, 110 00 Praha 1
Úřad vlády České republiky | Sekretariát RVKPP
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1 - Malá Strana | Czech Republic

Zpět na seznam

RSS aktuality z externích zdrojů

Advaita Liberec


Laxus z.ú.


Semiramis z.ú.