Skip Navigation LinksAKTUALITY - RSS
20.3.2018
Na Valné hromadě v listopadu 2017 vystoupily ze svazu Proadis organizace Prev-centrum, Semiramis a Laxus. Členy zůstaly organizace Advaita, Prevent 99 a WHITE LIGHT I.
Více zde...
19.10.2017
TÉMA FAMILY BUSINESS – o rodině a osobách blízkých v kontextu adiktologických služeb
Více zde...
28.4.2017
Společnost SEMIRAMIS hledá nové kolegy do svého týmu!
Více zde...
11.4.2017
Dovolujeme si Vás pozvat na otevřený mezioborový seminář, který proběhne 11. dubna od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jana Mottlová, Ph. D. na téma „Trestně právní problematika v agendě probační a mediační služby se zaměřením na mladistvé“.
Více zde...
14.2.2017
Seminář proběhne 14. února od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jan Kulhánek na téma „Specifika terapeutické práce s dospívajícími“. V případě zájmu, prosím, potvrďte svou účast na e-mail: nzdm@prevcentrum.cz. Seminář je akreditován Českou asociací adiktologů. Účastnický poplatek je 100,- Kč.
Více zde...
20.10.2016
Termín a místo konání: 20.-21.10. 2016, Třeboň - hotel Svět
Více zde...
10.5.2016
Úvazek: 1, 0 Počet volných míst: 1 Nástup: dle dohody Pracoviště: Mladá Boleslav a okolí
Více zde...
2.5.2016
LAXUS o.s. Centrum terénních programů Pardubického kraje vypisuje výběrové řízení na pozici: KONTAKTNÍ A SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V TERÉNU Úvazek: 1,0 Počet volných míst: 1 Nástup: červen Pracoviště: Pardubice a obce Pardubického kraje
Více zde...
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.
Více zde...
15.4.2016
PROGRAMŮ DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH STŘEDOČESKÉHO, KRÁLOVÉHRADECKÉHO A PARDUBICKÉHO KRAJE
Více zde...
 
 
Vrátit se od drog zpátky mezi lidi a začít jinak? Šanci má každý.
1.7.2015
Že se i po osmileté závislosti lze vrátit na své místo ve společnosti a začít znovu žít, dokázal v rámci projektu s názvem Zpátky, jinak, sedmatřicetiletý Jan. Někdejší klient Laxus o. s. aktuálně abstinuje již druhým rokem a podařilo se mu i sehnat zaměstnání.

Lidé se záznamem v rejstříku trestů a s diagnózou závislosti to nemají v životě vůbec lehké. A to ani tehdy, daří-li se jim úspěšně abstinovat a jejich drogová kariéra je již minulostí. Své by o tom mohl vyprávět Jan, který kvůli pervitinu přišel o práci a skončil ve vězení. Situaci, která by mnoho lidí zcela potopila, ale nakonec dokázal využít ve svůj prospěch.


Janovi ještě nebylo ani dvacet let, když začal experimentovat s drogami. Postupem času se stal závislým na pervitinu, který začal také sám vyrábět a prodávat. Než byl poprvé odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody, měl za sebou již podmíněný trest a nařízenou ambulantní léčbu. Tu absolvoval, ale bez očekávaného výsledku. I přes to, že se sám několikrát pokusil drog vzdát, nikdy se mu to nepodařilo na více než pár měsíců. Vždy se k drogám vrátil. Zlom nastal poté, co byl odsouzen k nepodmíněnému trestu ve výši 2,5 roku. S abstinencí začal ještě před nástupem do vězení. „Během výkonu trestu se na nás Jan obrátil s tím, že by po propuštění chtěl mít venku nějaký opěrný bod. Hledal někoho, na koho se obrátit, až na něj přijde krize, kterou dosud řešil pomocí drog,“ upřesňuje Dagmar Hrdinová, poradenská pracovnice Laxus o. s. Již během trestu absolvoval Jan několik besed, na kterých se dozvěděl, jak udržet abstinenci nebo jak se zařadit na trh práce. „Hodně jsem také řešil, co se bude dít, až mě pustí,“ říká Jan. „Neměl jsem představu o tom, jestli se vrátím k rodičům, jestli seženu práci a jak se s životem vypořádám, když budu bez drog.“ I z toho důvodu využíval individuální poradenství přímo ve věznici, do které pracovníci Laxus o. s. dojíždějí.


Den „D“ nastal poslední listopadový den roku 2013. Jan byl propuštěn a díky předem domluvenému postupu se vrátil k rodičům a začal shánět zaměstnání. Během několika telefonických konzultací, které s pracovníky Laxus o. s. absolvoval, potvrdil Jan, že se mu daří abstinovat od drog. „S prací to bylo z počátku těžké, protože mě nikde kvůli záznamu v rejstříku nechtěli vzít,“ popisuje Jan potíže, které měl. Proto absolvoval ještě několik osobních konzultací, během kterých mu pracovníci Laxus o. s. pomohli s registrací v pracovní agentuře. Zaměstnání nakonec úspěšně našel a s pomocí současného zaměstnavatele získal i ubytovnu. „V současné době tedy stojím na vlastních nohách, a pokud by se mi nedařilo, jsem s pracovníky domluven, že se mohu okamžitě objednat na konzultaci. Doufám, že to nebude potřeba, ale je dobré mít nějakou pojistku. Přece jen jsem na drogách strávil větší část života,“ dodává Jan.


Projekt Zpátky, jinak, který byl v letech 2013 až 2015 financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR, probíhal v šesti věznicích v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji a Ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích. Cílem projektu bylo zajištění odborného poradenství a následné péče, které bývalým vězňům a drogově závislým umožnuje návrat do společnosti a na trh práce. V rámci projektu bylo od jeho začátku podpořeno přes 600 osob.Detaily projektu: 

http://www.laxus.cz/index.php?page=zpatky-jinak 

http://www.esfcr.cz/projekty/zpatky-jinak 

  

Kontakty: 

Eva Mifková, garantka projektu: +420 606 691 490, mifkova@laxus.cz 

Lukáš Gilányi, mluvčí organizace: +420 731 954 420, gilanyi@laxus.cz


Zpět na seznam

RSS aktuality z externích zdrojů

Advaita Liberec


Laxus z.ú.


Semiramis z.ú.