Skip Navigation LinksAKTUALITY - RSS
20.3.2018
Na Valné hromadě v listopadu 2017 vystoupily ze svazu Proadis organizace Prev-centrum, Semiramis a Laxus. Členy zůstaly organizace Advaita, Prevent 99 a WHITE LIGHT I.
Více zde...
19.10.2017
TÉMA FAMILY BUSINESS – o rodině a osobách blízkých v kontextu adiktologických služeb
Více zde...
28.4.2017
Společnost SEMIRAMIS hledá nové kolegy do svého týmu!
Více zde...
11.4.2017
Dovolujeme si Vás pozvat na otevřený mezioborový seminář, který proběhne 11. dubna od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jana Mottlová, Ph. D. na téma „Trestně právní problematika v agendě probační a mediační služby se zaměřením na mladistvé“.
Více zde...
14.2.2017
Seminář proběhne 14. února od 13:00 do 15:00 hodin v prostorách Prev-Centru, z.ú., Ambulantní léčby. Přednášet bude PhDr. Jan Kulhánek na téma „Specifika terapeutické práce s dospívajícími“. V případě zájmu, prosím, potvrďte svou účast na e-mail: nzdm@prevcentrum.cz. Seminář je akreditován Českou asociací adiktologů. Účastnický poplatek je 100,- Kč.
Více zde...
20.10.2016
Termín a místo konání: 20.-21.10. 2016, Třeboň - hotel Svět
Více zde...
10.5.2016
Úvazek: 1, 0 Počet volných míst: 1 Nástup: dle dohody Pracoviště: Mladá Boleslav a okolí
Více zde...
2.5.2016
LAXUS o.s. Centrum terénních programů Pardubického kraje vypisuje výběrové řízení na pozici: KONTAKTNÍ A SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK V TERÉNU Úvazek: 1,0 Počet volných míst: 1 Nástup: červen Pracoviště: Pardubice a obce Pardubického kraje
Více zde...
22.4.2016
Ambulantní centrum Hradec Králové pomáhá lidem, kteří absolvovali léčbu závislosti nebo ukončili výkon trestu odnětí svobody.
Více zde...
15.4.2016
PROGRAMŮ DLOUHODOBÉ PRIMÁRNÍ PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH STŘEDOČESKÉHO, KRÁLOVÉHRADECKÉHO A PARDUBICKÉHO KRAJE
Více zde...
 
 
Zpátky, jinak. Bývalí závislí se vrací do života s novou šancí
28.6.2013
Péče o koně, pomoc s přípravou sena a dříví, ale i pěší túra, malování a povídání o tom, jak se daří zvládat život bez drog a závislosti. To všechno zažili v uplynulých dnech abstinující klienti občanského sdružení Laxus.

 

Heleně je 31 let a ten, kdo ji nezná, by jen těžko věřil, že ještě před rokem a půl brala pervitin. Po několika letech, kdy se podle svých slov pouze pohybovala v bludném kruhu, se rozhodla pro léčbu, kterou také úspěšně dokončila. I přesto se stále potýká s důsledky někdejší drogové kariéry. „Narážím na místa, kde jsem se pohybovala, na tehdejší známé, kteří se čas od času objeví a také mě samozřejmě dohání některé vzpomínky a někdy bohužel i myšlenka na to, jaké by to bylo, dát si pervitin znovu,“ říká mladá žena a potvrzuje tím, že léčbu má sice za sebou, ale o abstinenci se bude muset pečlivě starat ještě hodně dlouho.

 

Pro Helenu a čtyři další, kteří úspěšně zvládli léčbu a zahájili abstinenci, uspořádalo občanské sdružení Laxus v rámci projektu s názvem „Zpátky, jinak“, zážitkový pobyt. Během tří dnů, které prožili na farmě, kde se starali o zvířata, připravovali seno a dříví, ale také relaxovali a absolvovali pěší túru, mohli společně sdílet své starosti, ale i úspěšné recepty na zvládání krizových momentů. Těch, ve kterých během své závislosti obvykle sahali po droze. K dispozici měli po celou dobu i tým odborných pracovníků, kteří mají na starosti takzvané doléčování, tedy péči o ty, kteří prošli léčbou a začínají s novým životem. "Chtěla jsem zažít něco nového, odpočinout si, a seznámit se s lidmi, kteří mají stejný problém jako já. Setkání naprosto splnilo moje očekávání a dodalo mi energii i sebedůvěru. Vím, že nejsem se svými starostmi sama a mám se kam obrátit,“ shrnula při závěrečném zhodnocení uplynulé tři dny Helena.

 

Zážitkový pobyt proběhl v rámci projektu „Zpátky, jinak“, který na začátku roku spustilo občanské sdružení Laxus. Projekt má dvě úrovně. Ta první se věnuje těm, kteří se kvůli drogám dostali do vězení. „Pracujeme s lidmi na tom, aby po skončení trestu nespadli zpátky tam, kde byli. Odsouzené připravujeme na práci a shánění bydlení nebo společně hledáme nejvhodnější léčbu, do které nastoupí rovnou z výkonu trestu,“ říká Eva Mifková, garantka programu. Druhá polovina projektu je zaměřena na bývalé a abstinující uživatele drog. „Ukazuje se totiž, že ani po léčbě nemusí mít člověk vyhráno. Proto se v programu následné péče věnujeme tomu, jak zvládat abstinenci, nové zkušenosti, potíže a také volný čas, který byl dříve vyplněn braním drog,“ dodává. Tým, který projekt realizuje, funguje v šesti věznicích a dvou ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích. „Ve věznicích poskytujeme individuální i skupinové konzultace a využíváme při tom nové metodiky a vzdělávací materiály, které jsme díky projektu vyvinuli. Následnou péči pak pracovníci sdružení poskytují v ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích. Abstinující lidé tak mohou využít třeba arteterapii, relaxaci nebo víkendové aktivity,“ popisuje detaily Mifková s tím, že všechny aktivity provádějí klienti programu ve spolupráci s pracovníky sdružení.

 

Projekt „Zpátky, jinak“ je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR. Zahájen byl počátkem roku a během dalších dvou let bude probíhat v šesti věznicích v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji, a Ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích.

 

Detaily projektu:

http://www.laxus.cz/index.php?page=zpatky-jinak

http://www.esfcr.cz/projekty/zpatky-jinak

 

Kontakty:

Eva Mifková, garantka programu:           +420 606 691 490, mifkova@laxus.cz

Lukáš Gilányi, mluvčí organizace:           +420 731 954 420, gilanyi@laxus.cz

 

Zpět na seznam

RSS aktuality z externích zdrojů

Advaita Liberec


Laxus z.ú.


Semiramis z.ú.